Witaj w Awesome Design

Zapoznaj się z naszymi propozycjami dotyczącymi projektowania stron, czy tez aplikacji mobilnych. Zachęcamy do kontaktu poprzez email lub telefon.

Czy operacja palucha sztywnego jest konieczna

Czy operacja palucha sztywnego jest konieczna

Jeśli występuje u ciebie taki schorzenie stawów, jak paluch sztywny, staraj się unikać forsownej aktywności fizycznej, która wywiera silny wpływ na stopę, takiej jak bieganie, skakanie oraz czynności, które obejmują gwałtowne ruchy i szybkie zatrzymania, jak tenis.

Pływanie i jazda na rowerze to dobra alternatywa. Jeśli duży palec u nogi nie jest całkowicie sztywny, możesz poprawić jego elastyczność w górę za pomocą kilku prostych ćwiczeń zakresu ruchu. Na przykład chwyć duży palec u nogi i delikatnie odciągnij go do oporu. Utrzymaj tę pozycję przez 20 sekund i powtarzaj kilka razy dziennie. Pomocny może być również regularny harmonogram chodzenia. Czy operacja palucha sztywnego jest konieczna

Możesz skonsultować się z fizjoterapeutą, aby uzyskać dodatkowe sugestie i wskazówki co do ćwiczeń.

Również dobór odpowiedniego obuwia i wkładki ortopedyczne do butów mogą zmniejszyć bolesność stopy. Operację należy rozważyć tylko wtedy, gdy leczenie zachowawcze nie pomaga w bólu stawów palucha, a ból i sztywność uniemożliwiają noszenie butów lub ograniczają normalne czynności, takie jak chodzenie. Wybór operacji zależy od kilku czynników, w tym od nasilenia choroby zwyrodnieniowej stawów, nasilenia bólu i niepełnosprawności oraz poziomu aktywności danej osoby. Operacje palucha sztywnego wykonuje się w gabinecie ortopedycznym w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Podczas zabiegu chirurg usuwa ostrogi kostne i inny materiał kostny ze stawu śródstopia przez nacięcie wzdłuż górnej części stawu. Czasami wykonuje się nacięcie (osteotomię) w kości dużego palca, aby poprawić ruch palca w górę. Po zabiegu należy nosić specjalny but ortopedyczny przez dwa tygodnie, a obrzęk może utrzymywać się przez kilka miesięcy. W przypadku osteotomii powrót do zdrowia trwa dłużej, a podczas gojenia nie należy obciążać stopy. Ponieważ paluch sztywny może spowodować wiele problemów zdrowotnych na skutek niewłaściwego stawiania stopy na podłożu, nie należy czekać z leczeniem tej dolegliwości. Po okresie rekonwalescencji zaleca się zwykle ćwiczenia, a czasem fizjoterapię, aby poprawić zakres ruchu stopy i palców.

Mirek Wrona

Comments are closed.
http://awesome-design.pl - projektowanie stron i aplikacji mobilnych.