Leasing kojarzy się głównie z usługą skierowaną do firm. Nie dziwią takie skojarzenie, bo jak pokazują dane statystyczne z ubiegłego roku, to większość leasingobiorców to właśnie firmy, a wśród nich leasing na samochód osobowy oraz małe samochody dostawcze do 3,5 tony wzięli przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, czyli mikroprzedsiębiorcy lub małe firmy. Największa liczba klientów firm leasingowych to przedsiębiorstwa, których przychód w ubiegłym roku wyniósł się między 5 a 20 milionów złotych.
Nie tylko dla przedsiębiorców
Indywidualni klienci mogą okazać się przyszłością, bo wg badań, które przeprowadził Związek Polskiego Leasingu w przyszłości zniknąć może rynek transportu taki, jaki znamy dziś. Młodzi przedsiębiorcy i użytkownicy samochodów chcą mieć możliwość załatwiania wszystkich formalności przez aplikację mobilne, korzystania z “car sheringu” i wypożyczania samochodów dzięki mobilnym aplikacjom.
Klient indywidualny zatem zainteresowany takimi usługami jak leasing auta osobowego jest traktowany jak przedsiębiorca. A być może w przyszłości każda osoba będzie mikroprzedsiębiorcą dzieląc się samochodem, wymieniając usługami czy umiejętnościami.
Jakie są korzyści z leasingu w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej?
Po co podpisywać umowę leasingu skoro można wziąć kredyt? Jest kilka powodów dla których osoby nieprowadzące firmy wybierają leasing a nie kredyt.
Po pierwsze formalności. Przy przyznawaniu kredytu trzeba spełnić wiele formalności i czas oczekiwania na decyzję jest dłuższy niż w przypadku leasingu. Klient sam może sprawdzić na stronie internetowej koszty leasingu samochodu osobowego i od razu wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję.
Po drugie raty leasingu nie liczą się do tzw. zdolności kredytowej klienta, a co za tym idzie kupując np. mieszkanie nie obciążamy ratami leasingowymi naszej zdolności kredytowej. Jest to o tyle wygodne, że załatwiając wiele formalności związanych z zakupem mieszkania czy domu, nie trzeba myśleć i martwić się o obciążenia kredytowe za samochód, które mogłyby zmniejszyć zdolność kredytową przy zakupie nieruchomości.
Po trzecie leasingodawcy oferują wiele usług dodatkowych jak np. serwisowanie samochodu, przegląd czy ubezpieczenie.