Osobom z niepełnosprawnościami w codziennym funkcjonowaniu zdecydowanie pomagają zaawansowane urządzenia, na przykład te sprzyjające komunikacji. Z pewnością zaliczają się do nich schodołazy ułatwiające pokonywanie barier architektonicznych. Można oczywiście kupić zupełnie nowy schodołaz, jednak popularnym rozwiązaniem są używane schodołazy osobowe. Stanowią one bardziej ekonomiczną opcję. Czy jednak jest to opłacalny wybór? Analizujemy.
1. Rodzaje schodołazów
2. Schodołaz używany – aspekt ekonomiczny
3. Schodołazy używane i dopasowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami
Używane schodołazy osobowe niejednokrotnie stanowią wartościowy wybór, zwłaszcza przy ograniczonym budżecie. Kluczowe jednak, by przed zakupem przeprowadzić dokładną ocenę techniczną, upewniwszy się co do dopasowania urządzenia do indywidualnych potrzeb.
Rodzaje schodołazów
Do pokonywania schodów przez osoby niepełnosprawne, w tym osoby na wózkach inwalidzkich, służą schodołazy gąsienicowe oraz schodołazy kroczące. Czym różnią się te dwa warianty?
- Schodołaz gąsienicowy
Schodołazy gąsienicowe, czasami nazywane także ślizgowymi, to urządzenia, których ruch jest możliwy dzięki specjalnym gąsienicom. Przyczepiają się one do stopni, umożliwiając płynne i stabilne przemieszczanie się w górę i dół. Schodołazy gąsienicowe są zwykle wyposażone w siedzisko lub platformę, na której można usiąść lub ustawić wózek inwalidzki. Schodołazy gąsienicowe, ze względu na ich konstrukcję, są często stosowane w przypadku schodów kręconych, krzywoliniowych lub o niestandardowych kształtach.
- Schodołaz kroczący
Schodołazy kroczące, czyli tzw. schodołazy pionowe, to urządzenia, które poruszają się dzięki specjalnej ramie ze stopniami. Użytkownik o ograniczonej sprawności ruchowej staje na platformie, ta zaś przesuwa go – identycznie jak podczas wchodzenia po schodach. Schodołazy kroczące są zwykle bardziej kompaktowe i lżejsze niż schodołazy gąsienicowe, co czyni je bardziej odpowiednimi do stosowania przy schodach prostych.
Schodołaz używany – aspekt ekonomiczny
Schodołazy kroczące i schodołazy gąsienicowe używane są chętnie wybierane głównie ze względu na niższą cenę. Często są one dostępne na rynku wtórnym lub mogą być oferowane przez osoby, które przestały z nich korzystać. Dla wielu osób, zwłaszcza o ograniczonym budżecie, zakup używanego schodołazu może być korzystnym rozwiązaniem.
Schodołazy używane i dopasowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami
Przed zakupem używanego schodołazu istotne jest przeprowadzenie dokładnej oceny technicznej. Należy upewnić się, że urządzenie jest w dobrym stanie technicznym i spełnia wszystkie wymagania bezpieczeństwa. Warto skonsultować się z profesjonalistą, który dokona przeglądu technicznego schodołazu i udzieli informacji na temat jego kondycji i ewentualnych napraw, które mogą być konieczne.