Projektowanie stron internetowych nie jest na pewno prostym zadaniem. Nie można jednak powiedzieć, że jest to coś tak trudnego, że tylko niewielka ilość osób może się tym zagadnieniem zająć.

Tworzenie stron internetowych powinno rozpocząć się oczywiście od ich zaprojektowania. Myli się jednak ten, kto uważa, że pojęcie to sprowadza się tylko i wyłącznie do zaprojektowania wyglądu owej strony. Istotnym elementem jest tutaj zadbanie także o inne istotne elementy, do których należy zaliczyć chociażby nawigację, typografię oraz całą logikę danego serwisu. Przed rozpoczęciem prac związanych z daną stroną internetową, bardzo ważnym elementem jest zapytanie o oczekiwania danego klienta. Istotne jest zapoznanie się z przedmiotowością tego, czego dana witryna będzie dotyczyć. Niektórzy z klientów od razu mają pewną wizję, pewną koncepcję, ale nie wszyscy. Dlatego też na tym etapie skupiamy się zarówno na słuchaniu oczekiwań i wymagań naszych klientów jak również na proponowaniu im pewnych rozwiązań. Jednym z kluczowych elementów jest bardzo jasne określenie wszystkich funkcjonalności danej strony internetowej. Następnie możemy przejść do etapu zaprojektowania bazy danych, do zaprojektowania grafiki strony, do zaprojektowania jej typografii.

Nie można oczywiście zapomnieć o szczegółowym zaprojektowaniu menu, czyli o wspomnianej nieco wyżej nawigacji strony internetowej. W tym miejscu nie można zapomnieć o takich elementach, jakimi są chmury tagów oraz tak zwane breadrcumbs zwane okruszkami chleba. Te ostatnie pokazują użytkownikowi danej strony, podstrony internetowej, w którym miejscu aktualnie się on znajduje. Projektowanie stron internetowych jest zagadnieniem rozbudowanym, wymagającym bardzo indywidualnego podejścia do każdego zlecenia. Nie można mówić o projektowaniu stron internetowych tylko wedle własnego zamysłu chyba, że jest to nasza własna strona internetowa.

W każdym innym przypadku kluczową kwestią jest spełnienie oczekiwań, wskazówek i wymagań konkretnego klienta.