Urządzenia mobilne stały się czymś, czego używamy, na co dzień, co stało się bardzo powszechne. Każda taka aplikacja jednakże powinna być zaprojektowana w taki sposób, aby była ona funkcjonalna, aby można było dzięki niej zrealizować założone cele.

Projektowanie aplikacji mobilnych jest jednym z zagadnień, którym zajmuje się nasza firma. Podstawową kwestią związaną z tworzeniem aplikacji mobilnych jest wybór odpowiedniego języka oprogramowania. Do wyboru tak naprawdę mamy dwie opcje. Mowa jest o Androidzie oraz o języku iOS. W przypadku iOS mamy do czynienia z językiem Swift lub też Objective-C. Narzędziem jest programistyczne środowisko XCode. W tym przypadku elementem koniecznym jest dostęp do Maca. W przypadku Androida mamy do czynienia z językiem Java oraz z zastosowaniem narzędzia w postaci środowiska programistycznego Android Studio. W przypadku obu platform mamy do czynienia z dwoma odrębnymi sposobami tworzenia aplikacji mobilnych.

Jak widać, tworzenie aplikacji mobilnych w zależności od systemu wymaga zastosowania różnych narzędzi i może to nieco utrudniać działania. Dlatego też stworzono również aplikacje hybrydowe zwane inaczej cross-platformowymi. Dzięki nim można tworzyć różne aplikacje na różne platformy i używać do tego celu tylko i wyłącznie jednego języka oprogramowania. Odnosząc się do specyfiki aplikacji mobilnych, do kwestii ich projektowania, należy jasno zaznaczyć, że są to projekty znacznie mniejsze od tworzenia aplikacji webowych. Tym samym wymagają one mniej czasu, a to często przekłada się na fakt, że wykonywane są przez pojedynczych programistów. Przy projektowaniu aplikacji mobilnych należy bezwzględnie pamiętać o tym, że urządzenia mobilne mają znacznie ograniczone zasoby oraz pojemność baterii. Tym samym każda taka aplikacja powinna być jak najlżejsza.

To ma swoje przełożenie na fakt, że większość powstających aplikacji tworzonych na urządzenia mobilne jest dosyć prostymi i nie ma zbyt dużych wymagań. Istotne jest to, aby były one funkcjonalne.