Witaj w Awesome Design

Zapoznaj się z naszymi propozycjami dotyczącymi projektowania stron, czy tez aplikacji mobilnych. Zachęcamy do kontaktu poprzez email lub telefon.

Dlaczego piernik to ciasto związane z Bożym Narodzeniem?

Dlaczego piernik to ciasto związane z Bożym Narodzeniem?

Piernik jest jednym z najstarszych ciast świata. Do Europy przybył w średniowieczu i początkowo był znany, jako miodownik.

Mówi się, że przepis na ten wypiek przywędrował do nas za sprawą benedyktynów, którzy zaczęli korzystać ze starożytnych przepisów. W Polsce znany jest od wielu lat i stał się tradycyjnym, świątecznym ciastem, wypiekanym dużo przed świętami. To wpływa na jego jakość i wyjątkowy smak.

Piernik jest symbolem bogactwa

Piernik do dziś oznacza dobrobyt i luksus. Zapewniać na słodkie życie. Nic więc dziwnego w tym, że w niektórych częściach Polski stanowi on jedną z 12 potraw wigilijnych. Należy również mieć na uwadze to, że mąka oznacza pieniądze, a miód wróżbę słodkiego roku. I choć w sklepach tuż przed świętami bez problemu można kupić pierniki w różnej postaci, wiele osób decyduje się jednak na samodzielny ich wypiek. Chcą się przy tym postarać, aby nie tylko uzyskać wyjątkowy smak, ale by również zaskoczyć gości i domowników. Wypiek prawdziwego piernika nie jest prostym zadaniem. Czasem wychodzi dopiero po wielu nieudanych próbach. Jednak faktycznie warto się postarać i włożyć w to ciasto wysiłek i serce. To gwarantuje powodzenie.

Jak można podzielić pierniki?

Pierniki dzieli się na figuralne i miękkie. W piernikach figuralnych można rzeźbić, tworząc w ten sposób smaczne, ale i przepiękne figury. Miękki zaś to ten, który z ogromną przyjemnością zjadamy. Dziś piecze się głównie pierniki w tej drugiej wersji, gdyż to właśnie one królują na świątecznych stołach. Ich aromat i wygląd nie pozwalają im zbyt długo czekać. Piernik rozchwytywany jest kawałek po kawałku. Znikają nawet okruszki. Tak naprawdę dostęp do tego ciasta mamy przez cały rok, ale… w święta Bożego Narodzenia smakuje najlepiej.
Sprawdzone przepisy na świąteczne pierniki i pierniczki można znaleźć na stronie przepis na pierniki. Warto tam zajrzeć, by wybrać jeden z nich i jak najszybciej udać się do sklepu po wszystkie niezbędne składniki.

Mirek Wrona

Comments are closed.