Obecnie coraz więcej osób korzysta z usług komorników i windykatorów, aby odzyskać należny dług.
Chociaż osoby wykonujące te zawody mogą odwiedzać dłużnika w domu, komornicy i windykatorzy mają rzeczywistości bardzo różne prawa. Najważniejszą rzeczą, o której należy tutaj wiedzieć, jest to, że windykator nie ma specjalnych uprawnień do odzyskiwania długu, natomiast komornik sądowy ma.
Co można zrobić, aby skutecznie odzyskać niespłacony dług?
Komornik ma uprawnienia od sądu do windykacji długu. Niektórzy komornicy pracują w imieniu prywatnych firm, niektórzy prowadzą działalność na własny rachunek, a niektórzy pracują dla instytucji państwowych i sądów. Komornicy mogą egzekwować wyroki sądu, pobierać zaległości w podatkach, mandaty za parkowanie i zaległości alimentacyjne i inne rodzaje długów. Komornicy mają prawo odwiedzić nieruchomość dłużnika oraz usunąć i sprzedać przedmioty oraz nieruchomości w celu spłacenia długu. Zazwyczaj ma to miejsce na publicznej licytacji, w której może wziąć udział każdy.
Windykator działa w imieniu wierzyciela lub firmy windykacyjnej. Czasami w liście od wierzyciela pojawia się wzmianka o wizycie windykatora u dłużnika, ale prawdopodobieństwo, że tak się stanie, jest w rzeczywistości dość małe. Może to wynikać z tego, że windykatorzy nie mogą zabrać niczego z twojej nieruchomości, tak jak to ma miejsce w przypadku komornika. Jedyne, co mogą zrobić, to poprosić o uzgodnienie spłaty zadłużenia, nie mogą również używać siły, zastraszać, czy próbować dostać się do domu dłużnika.
W większości przypadków komornik może zostać wysłany do nieruchomości dłużnika dopiero po podjęciu działań sądowych. Nawet wtedy komornik zazwyczaj angażuje się tylko wtedy, gdy dłużnik zignoruje korespondencję z sądu lub nie ustali propozycji płatności, na którą wszyscy mogą się zgodzić. Możliwości, jakie daje egzekucja komornicza warszawa, są zróżnicowane. Zazwyczaj zajmowane jest konto bankowe i część wynagrodzenia, ale komornik może również na poczet spłaty długów zająć rzeczy wartościowe, samochód, a nawet nieruchomość i wystawić je na publicznej licytacji, aby w ten sposób uiścić należność.