Zjawiska pogodowe od zawsze nas fascynowały, motyw burzy pojawia się w różnych mitologiach, w mitologii greckiej był to Zeus, który władał piorunami, często przedstawiony był z błyskawicą w dłoni.
W mitologii rzymskiej jego odpowiednikiem był Jowisz, który również władał deszczem, również miotał piorunami, które miały być karą za złe uczynki ludzi. W tradycji nordyckiej bogiem, z którym kojarzono burze i pioruny, był waleczny Thor.
Najsłynniejsi bogowie władający piorunami
W mitologii nordyckiej Thor przedstawiony jest jako bóg, który posiada rydwan ciągnięty przez dwa kozły, jest bogiem burzy oraz piorunów. Potrafi sprowadzić deszcz, jest także bogiem rolnictwa oraz urodzaju. Ważnym atrybutem Thora jest młot, który służy mu do walki z przeciwnikami, młot potrafi przywołać pioruny. W mitologiach różnych krajów występują bogowie, którzy posługują się piorunami, dla ludów starożytnych był to nieokiełznany żywioł, który ich fascynował, a zarazem przerażał.
W mitologii greckiej najważniejszym bogiem jest Zeus, władca niebios, który mógł wysyłać burze, pioruny. Jest to ojciec różnych innych bogów, jego świątynia znajduje się na Olimpie w Grecji. W starożytnym czasie Grecy oddawali mu cześć, był to szczególny rodzaj kultu. Jest to bóg, który w mitologii uważany jest za ojca Ateny, która wyszła z jego głowy po walce z Hefajstosem. W mitologii rzymskiej Jowisz jest najważniejszym z bogów, jest to patron burzy, nieba oraz deszczu, a jego główne atrybuty to piorun oraz orzeł. Jowisz urodził się na Krecie, jego ojcem był wielki bóg Saturn. Bóstwa władające niebem pojawiły się w różnych kulturach, w Egipcie był to bóg Set, który był panem piasku pustyni, potrafił przywoływać burze piaskowe. W Indiach również odnajdziemy bóstwa, które potrafiły przywoływać burzę i były powszechnie czczone.
Więcej na temat burzy w mitologii znajdziemy na stronie https://mapaburzowa.com/motyw-burzy-w-mitologii/, dowiemy się, jak ważne dla ludów starożytnych były to zjawiska atmosferyczne, których nie mogli zrozumieć. Z pewnością burze fascynują naukowców do dziś, do tej pory nie udało się okiełznać i wykorzystać mocy piorunów.