Większość kierowców, którzy zostają zatrzymani pod wpływem alkoholu, wpada w panikę. Emocje jednak w takiej sytuacji mogą działać tylko na niekorzyść, a tym bardziej próba przekonania policjanta, by puścił to zdarzenie w niepamięć. Kierowca na podwójnym gazie nie myśli logiczne a tylko racjonalne zachowanie pomoże złagodzić karę.
Ciekawe? Zobacz https://adwokat24h.pl/
Zatrzymanie do kontroli- i co dalej?
Przede wszystkim kierowca nie powinien wpadać w panikę, podejmować prób ucieczki, a to akurat częste zjawisko, nie powinien też wdawać się w dyskusję z policjantem. Nie pomoże również odmowa dmuchania w alkomat, bo zdarzenie skończy się w szpitalu na badaniu krwi, a do tego zgoda kierowcy nie jest potrzebna. Najlepszym wyjściem z sytuacji będzie poddanie się czynnościom, jakie musi przeprowadzić funkcjonariusz. Nerwy, wulgaryzmy, kłótnia może tylko pogorszyć sytuację, bo warto pamiętać, że policjanci, którzy przeprowadzili kontrole i stwierdzili nietrzeźwość, będą w postępowaniu karnym również zeznawać. Nie oznacza to oczywiście, że zatrzymany kierowca nie ma swoich praw. Przed podpisaniem protokołu badania należy go bardzo dokładnie przeczytać, czy faktycznie jest zgodny z prawdą i czy kolejne pomiary były wykonywane co 15 minut. W sporządzonym dokumencie musi znajdować się też zapis, gdzie doszło do zatrzymania, to znaczy czy była to droga publiczna, osiedlowa czy też dojazdowa do posesji. Jest to o tyle ważne, że nie w każdej sytuacji zatrzymanie może okazać się zasadne.
Dobrowolne poddanie się karze – podpisać czy nie?
Kierowca zatrzymany za jazdę pod wpływem alkoholu nie powinien podejmować pochopnych decyzji w kwestii dobrowolnego poddania się karze. Po otrzymaniu wezwania na przesłuchanie warto jak najszybciej skontaktować się z prawnikiem, który doradzi co zrobić w takiej sytuacji. Często kary proponowane przez prokuratorów są znacznie wyższe, niż powinny i nieadekwatne do popełnionego czynu. Ponadto z chwilą podpisania ugody zyskuje się miano skazanego za przestępstwo i wpis do Rejestru Karnego. Dokładne przeanalizowanie sytuacji przyniesie mniejszą karę.