Dzięki wprowadzeniu pestycydów rolnicy mogli produkować większe plony na mniejszej powierzchni gruntów rolnych, co zwiększyło wydajność upraw o 20 do 50 procent.
Ponadto środki ochrony roślin umożliwiają rolnikom na maksymalne wykorzystanie innych cennych narzędzi rolniczych, takich jak wysokiej jakości nasiona, nawozy i zasoby wodne. Pestycydy są zatem niezbędnym narzędziem do zrównoważonej produkcji żywności wysokiej jakości. Rolnicy uprawiają więcej żywności na tej samej powierzchni ziemi przy pomocy pestycydów. Badania wykazały, że plantatorzy organicznych warzyw wydają znacznie więcej pieniędzy na pielenie ręczne niż producenci używający herbicydów. To wyjaśnia, dlaczego żywność ekologiczna jest droższa niż żywność uprawiana tradycyjnymi metodami.
Pestycydy pomagają również zmniejszyć choroby przenoszone przez wodę i przenoszone przez owady.
Pestycydy przyczyniają się także do poprawy zdrowia ludzi poprzez zapobieganie wybuchom chorób poprzez kontrolę populacji gryzoni, grzybów i owadów w plonach. Zastosowanie pestycydów pozwala rolnikom produkować więcej plonów na jednostkę powierzchni pola przy mniejszej uprawie, zmniejszając w ten sposób wylesianie, oszczędzając zasoby naturalne i ograniczając erozję gleby oraz zniszczenie środowiska naturalnego. Pestycydy mają również kluczowe znaczenie w zwalczaniu gatunków inwazyjnych owadów i szkodliwych chwastów na polach. Środki ochrony upraw, takie jak oprysk do zbóż ozimych, pomogły rolnikom w krajach rozwijających się uprawiać dwie lub trzy uprawy rocznie. Eksport żywności przynosi korzyści ludziom w krajach o klimacie umiarkowanym o krótszych okresach wegetacyjnych. Nawet po zbiorach plony mogą zostać zaatakowane przez szkodniki. Robaki, pleśnie, grzyby i gryzonie mogą uszkodzić cenne ziarna. Pestycydy stosowane w przechowywanych produktach mogą przedłużyć żywotność produktów rolnych, zapobiec ogromnym stratom po zbiorach przed szkodnikami i chorobami oraz chronić zboże, aby można było bezpiecznie jeść.