Witaj w Awesome Design

Zapoznaj się z naszymi propozycjami dotyczącymi projektowania stron, czy tez aplikacji mobilnych. Zachęcamy do kontaktu poprzez email lub telefon.

Cegły stosowane w budownictwie mają wiele kolorów i faktur

Cegły stosowane w budownictwie mają wiele kolorów i faktur

Rustykalny urok odsłoniętej cegły w budynkach na całym świecie zawsze jest fascynujący. Kolory i faktury odsłoniętego muru nadają każdej konstrukcji niepowtarzalny charakter.

Jednak w tradycyjnym budownictwie cegła zostaje obustronnie pokryta tynkiem i farbą. Termin „gips” pochodzi od klasycznego greckiego słowa „laborassein”, co oznacza „pleśń lub forma” i był używany przez dawnych ludzi do zakrywania stosów nierównych kamieni i skał. Dokonano tego, aby stworzyć nawet jaskiniowe mieszkania, a tynk służył do łączenia ze sobą nierównych powierzchni różnych materiałów. Ale dziś, przy lepszej jakości i bardziej równomiernej, cementowanej konstrukcji murowanej, użycie tynku jest głównie postrzegane jako dodatkowa warstwa, aby ukryć niedoskonałości w ścianach. Jeśli spoiny w murze zewnętrznym można dobrze zabezpieczyć za pomocą masy hydroizolacyjnej, pokrycie gipsowe można ograniczyć tylko do wewnętrznych powierzchni ścian budynku. To nie tylko zmniejszy obciążenie środowiska związane z produkcją i użyciem dodatkowych materiałów, ale także pozwoli zaoszczędzić koszty i czas budowy.

Odsłonięty mur i retro cegla mówi również o historii budynku i świadczy o umiejętnościach związanych ze stawianiem murów. Cegły mogą być również aranżowane w sposób artystyczny, tworząc wzory z litej i pustej siatki, aby wpuścić światło i wentylację. Odsłonięte fasady mają wiele zalet, pomagają uniknąć zanieczyszczenia spowodowanego wytwarzaniem dodatkowego materiału, zmniejszają koszty, ponieważ stosuje się mniejszy materiał i prowadzą do widoczności sztuki wytworzonych cegieł. W podobny sposób można również uniknąć tynkowania na suficie, jeśli surowe wykończenie sufitu jest dobrze wykonane przy użyciu dobrej jakości materiałów. Farbę można zawsze dodać w celu uzyskania równości bez dodatkowej osłony gipsowej. Cegły są trwałe i mocne, dzięki czemu Twój dom może przetrwać pokolenia, bez konieczności kosztownych napraw i kłopotliwej konserwacji.

Mirek Wrona

Comments are closed.