Ponieważ energia słoneczna pokrywa się z zapotrzebowaniem na energię do chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń, panele fotowoltaiczne mogą stanowić skuteczne rozwiązanie problemu na szczytowe zapotrzebowania na energię, szczególnie w gorące i zimne miesiące.
Chociaż ceny paneli słonecznych uległy drastycznej obniżce w ostatnich latach i nadal spadają, niemniej jednak panele fotowoltaiczne są jednym z głównych systemów energii odnawialnej, które są promowane poprzez dotacje rządowe, przykładowo dotacje oraz ulgi podatkowe. W ten sposób zachęta finansowa oferowana dla montażu paneli fotowoltaicznych sprawia, że są atrakcyjną alternatywą inwestycyjną dla wielu osób zainteresowanych takim źródłem pozyskiwania energii. Panele fotowoltaiczne można łatwo zainstalować na dachach lub na ziemi bez ingerencji w styl życia mieszkańców.
Panele słoneczne wymagają dodatkowego wyposażenia, jak inwerterów, do konwersji bezpośredniej energii elektrycznej na prąd przemienny, aby mogły być używane w sieci energetycznej.
W celu zapewnienia ciągłego zasilania energią elektryczną, zwłaszcza w przypadku połączeń sieciowych, panele fotowoltaiczne wymagają nie tylko falowników, ale także akumulatorów, w ten sposób znacznie zwiększając koszt inwestycji.
W przypadku instalacji paneli fotowoltaicznych na lądzie wymagają one stosunkowo dużych powierzchni do rozmieszczenia, i zwykle teren jest przeznaczony na ten cel na okres 15-20 lat lub nawet dłużej. Chociaż panele fotowoltaiczne nie wymagają znacznych kosztów konserwacji ani eksploatacji, są delikatne i można je stosunkowo łatwo uszkodzić, dodatkowe koszty ubezpieczenia mają zatem ogromne znaczenie dla ochrony inwestycji w przyszłości. Poprzez oszczędności na rachunkach i możliwość dofinansowania fotowoltaika z dotacją może obniżyć koszty początkowe instalacji zupełnie nowego systemu paneli słonecznych, czyniąc je znacznie bardziej przystępnymi cenowo i opłacalnymi dla przeciętnej rodziny. Pozyskując energię w ten sposób chronimy również środowisko naturalne przed zanieczyszczeniami.