Witaj w Awesome Design

Zapoznaj się z naszymi propozycjami dotyczącymi projektowania stron, czy tez aplikacji mobilnych. Zachęcamy do kontaktu poprzez email lub telefon.

Normy w przewozach materiałów niebezpiecznych

Normy w przewozach materiałów niebezpiecznych

Polska podpisała umowę międzynarodową o transporcie materiałów niebezpiecznych w 1975 roku dodatkowo także obowiązuje ustawa z 2011 roku o przewozie towarów niebezpiecznych, która wdrożyła odpowiednią dyrektywę Parlamentu Europejskiego.

W tym przypadku powinniśmy zwracać uwagę na odpowiednie oznaczenia towaru, plomby i dokumentację.

Normy w przewozach materiałów niebezpiecznych

Bezpieczeństwo w transporcie ADR

Należy zachować szczególną ostrożność podczas załadunku, nie możemy dopuścić do rozszczelnienia beczek z materiałami niebezpiecznymi, także należy zadbać o to aby nie przesuwały się one w czasie transportu, dlatego też wykorzystuje się różnego rodzaju pasy, łańcuchy, podpory które zabezpieczają przewożony towar. Oczywiście w przypadku cysterny będziemy musieli zadbać o odpowiednie zamknięcie, sprawdzić czy przewożona substancja nie wycieka. Transport materiałów niebezpiecznych posiada wiele różnego rodzaju obostrzeń, mogą być to przykładowo przepisy ONZ na temat transportu lądowego, które w skrócie nazywają się ADR. Oczywiście dotyczą one także zasad klasyfikacji towarów niebezpiecznych, ONZ wprowadza standaryzację dokumentów które są wymagane podczas przewozu tego rodzaju środków, wymagany jest także oznakowanie wszystkich poszczególnych beczek, które ustawione są na naczepie.

Oczywiście wymaga to czasem także dodatkowego środka bezpieczeństwa takiego jak przykładowo gaśnice, specjalny strój ochronny czy też rękawice, które powinien posiadać przy sobie kierowca. Wymagane są standardowe oznaczenia, są to numery na pomarańczowej tabliczce, przy czym dolny numer oznacza zawsze numer standardowy dla przewożonej substancji. Tabliczka tego rodzaju powinna znaleźć się po lewej i po prawej stronie pojazdu. Kierowca powinien posiadać także całą niezbędna dokumentację podczas tego rodzaju transportów.

Kierowca który chce poruszać się zestawem przewożących materiały niebezpieczne powinien posiadać kurs podstawowy ADR, naturalnie wszystkie kursy i szkolenia ADR kończą się odpowiednim egzaminem, dzięki któremu będziemy mogli uzyskać odpowiednie uprawnienia ADR. W tym przypadku musi być to kierowca zawodowy który ukończył 21 lat, posiada prawo jazdy kategorii C lub C+E. Podczas testu kierowca musi od poprawnie odpowiedzieć na 2/3 pytań wówczas otrzyma uprawnienia na okres 5 lat.

Mirek Wrona

Comments are closed.
http://awesome-design.pl - projektowanie stron i aplikacji mobilnych.