Witaj w Awesome Design

Zapoznaj się z naszymi propozycjami dotyczącymi projektowania stron, czy tez aplikacji mobilnych. Zachęcamy do kontaktu poprzez email lub telefon.

Opodatkowanie związane z przeniesieniem działalności do innego kraju

Opodatkowanie związane z przeniesieniem działalności do innego kraju

W roku 2019 został wprowadzony nowy podatek, tak zwany exit tax.

Dotyczy on zmiany miejsca prowadzenia działalności, z czym często wiąże się przenoszenie kapitału z jednego kraju do drugiego. Nowa dyrektywa Rady Europy wprowadziła przepisy, które mają na celu przeciwdziałanie unikania opodatkowania. Exit tax to podatek, które wynosi 3 lub 19%. W tym przypadku 19% stosuje się do majątku o ustalonej wartości podatkowej, natomiast stawka 3% będzie zastosowana w przypadku kiedy wartość nie jest ustalana. Podatek ten dotyczy osób fizycznych w przypadku kiedy chcą przenieść za granicą majątek o wartości przekraczającej 4000000 €. W przypadku przedsiębiorców podatek płaci się niezależnie od wielkości kwoty.

Opodatkowanie związane z przeniesieniem działalności do innego kraju

Czego dotyczy podatek od wyjścia?

Osoby mieszkające na terytorium Rzeczypospolitej Polski podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości przychodów, bez względu na lokowanie źródeł. Podobnie prawo działa w przypadku opodatkowania firm. Opodatkowanie exit tax dotyczy niezrealizowanych zysków, obejmuje przeniesienie składników majątku poza terytorium Polski. W tym przypadku polski urząd skarbowy może stracić prawo do opodatkowania dochodu ze względu na zbycie składnika majątkowego. Exit tax obejmuje także zmianę rezydencji podatkowej przez osobę, która do tej pory płaciła podatki w Polsce. W tym przypadku fiskus traci całość lub część praw do opodatkowania dochodu ze zbycia składnika majątku. Przepisy mogą dotyczyć składników majątku powiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, charakterem wykonywanej działalności na terenie kraju. Dochód z niezrealizowanych zysków może być to nadwyżka wartości rynkowej składnika majątku.

W przypadku zwalnia się składniki majątku, które przekazane zostaną na cele pożytku publicznego, o ile podatnik nie będzie posiadał udziału w zysku, przykładowo w organizacji, której podarował pieniądze. Podatnicy mogą spłacać zobowiązania tego typu na raty, możemy zwrócić się do właściwego urzędu skarbowego w celu ustalenia płatności, określenia gwarancji czy też poręczenia.

Firmy lub osoby prawne, które przenoszą majątek za granicę, powinny wiedzieć czy dotyczy ich podatek od wyjścia, należy także zwrócić uwagę na rezydencję podatkową. Jeżeli osoba pracuje za granicą dłużej niż 184 dni w roku, posiada tam rodzinę, mieszkanie, wówczas może zostać uznana za rezydenta podatkowego kraju zewnętrznego. Jednak w przypadku kiedy w Polsce znajduje się jego rodzina lub mieszkanie, wówczas może zostać uznany za rezydenta podatkowego Polski, co będzie wiązało się z opłacaniem podatków w kraju.

Mirek Wrona

Comments are closed.
http://awesome-design.pl - projektowanie stron i aplikacji mobilnych.