Witaj w Awesome Design

Zapoznaj się z naszymi propozycjami dotyczącymi projektowania stron, czy tez aplikacji mobilnych. Zachęcamy do kontaktu poprzez email lub telefon.

Jak powinien postąpić kierowca zatrzymany pod wpływem alkoholu?

Jak powinien postąpić kierowca zatrzymany pod wpływem alkoholu?

Większość kierowców, którzy zostają zatrzymani pod wpływem alkoholu, wpada w panikę. Emocje jednak w takiej sytuacji mogą działać tylko na niekorzyść, a tym bardziej próba przekonania policjanta, by puścił to zdarzenie w niepamięć. Kierowca na podwójnym gazie nie myśli logiczne a tylko racjonalne zachowanie pomoże złagodzić karę.

Ciekawe? Zobacz https://adwokat24h.pl/

Zatrzymanie do kontroli- i co dalej?

Przede wszystkim kierowca nie powinien wpadać w panikę, podejmować prób ucieczki, a to akurat częste zjawisko, nie powinien też wdawać się w dyskusję z policjantem. Nie pomoże również odmowa dmuchania w alkomat, bo zdarzenie skończy się w szpitalu na badaniu krwi, a do tego zgoda kierowcy nie jest potrzebna. Najlepszym wyjściem z sytuacji będzie poddanie się czynnościom, jakie musi przeprowadzić funkcjonariusz. Nerwy, wulgaryzmy, kłótnia może tylko pogorszyć sytuację, bo warto pamiętać, że policjanci, którzy przeprowadzili kontrole i stwierdzili nietrzeźwość, będą w postępowaniu karnym również zeznawać. Nie oznacza to oczywiście, że zatrzymany kierowca nie ma swoich praw. Przed podpisaniem protokołu badania należy go bardzo dokładnie przeczytać, czy faktycznie jest zgodny z prawdą i czy kolejne pomiary były wykonywane co 15 minut. W sporządzonym dokumencie musi znajdować się też zapis, gdzie doszło do zatrzymania, to znaczy czy była to droga publiczna, osiedlowa czy też dojazdowa do posesji. Jest to o tyle ważne, że nie w każdej sytuacji zatrzymanie może okazać się zasadne.


Dobrowolne poddanie się karze – podpisać czy nie?

Kierowca zatrzymany za jazdę pod wpływem alkoholu nie powinien podejmować pochopnych decyzji w kwestii dobrowolnego poddania się karze. Po otrzymaniu wezwania na przesłuchanie warto jak najszybciej skontaktować się z prawnikiem, który doradzi co zrobić w takiej sytuacji. Często kary proponowane przez prokuratorów są znacznie wyższe, niż powinny i nieadekwatne do popełnionego czynu. Ponadto z chwilą podpisania ugody zyskuje się miano skazanego za przestępstwo i wpis do Rejestru Karnego. Dokładne przeanalizowanie sytuacji przyniesie mniejszą karę.

Mirek Wrona

Comments are closed.
https://awesome-design.pl - projektowanie stron i aplikacji mobilnych.