Witaj w Awesome Design

Zapoznaj się z naszymi propozycjami dotyczącymi projektowania stron, czy tez aplikacji mobilnych. Zachęcamy do kontaktu poprzez email lub telefon.

Różnica między deskowaniem, szalowaniem, centrowaniem i stopniowaniem

Różnica między deskowaniem, szalowaniem, centrowaniem i stopniowaniem

Deskowanie, szalowanie, centrowanie, przemieszczanie i rusztowanie są tymczasowymi konstrukcjami rozmieszczonymi na miejscu budowy do określonych celów.

Deskowanie jest to tymczasowa konstrukcja, która służy jako forma do zalania betonu. Jest to układ pionowy lub poziomy wykonany w celu utrzymania betonu w odpowiedniej pozycji, dopóki nie uzyska on odpowiedniej siły i kształtu. Jeśli zastanawiałeś się kiedyś, jak uzyskać pożądany kształt betonu w budynku, jest to możliwe właśnie dzięki deskowaniu. Po pierwsze pożądaną formę przygotowuje się za pomocą stali lub żelaza, a następnie szalunek jest ustalany na miejscu bez żadnych szczelin do zalania betonu. Szalowanie jest to część deskowania lub można go nazwać pochodną deskowania. Szalunek jest pionowym tymczasowym układem, który jest przystosowany do nadania betonowi pożądanego kształtu, ale mogą być również stosowane jako szalunki podpierające układ pionowy.

Krążyna lub centrowanie to tymczasowe ustawienie i część deskowania, która jest przystosowana do podpierania poziomych elementów dla belek stropowych i płyt.

Stopniowanie to element tymczasowy, który służy do podparcia deskowania, ale również do centrowania lub szalowania. Odbywa się to za pomocą belek, podnośników, ramek, systemu blokady czy drewnianych konstrukcji. Zakrzywione szalunki można również przygotować przy użyciu sklejki. Jednak deskowania stropowe to rodzaj deskowania najczęściej spotykanego w powstających konstrukcjach i budynkach. W porównaniu z drewnem daje to więcej możliwości ponownego wykorzystania materiału. Szalunki fundamentowe można projektować na różne sposoby. Zasadniczo istnieje różnica między szalunkiem dla poszczególnych fundamentów, zwykle zaprojektowanych jako fundamenty gniazdowe, a szalunkiem dla fundamentów taśmowych. Rodzaj projektu podyktowany jest rozmiarem, głównie wysokością szalunku fundamentowego. W dolnej części szalunku należy przewidzieć otwory do czyszczenia.

Mirek Wrona

Comments are closed.
http://awesome-design.pl - projektowanie stron i aplikacji mobilnych.